Strona główna > Klub > Aktualności > Zimowe reguły gry

Zimowe reguły gry

WP_20161110_10_18_16_Pro.jpgAby grać w golfa również zimą warto zapoznać się z podstawowymi ogólnie panującymi zasadami. Wiedza o nich gwarantuje bezpieczne i bez dodatkowych konsekwencji, korzystanie z pola golfowego poza sezonem. Miłej lektury.

 

Zima to bardzo ciężki okres dla trawy na polu golfowym. Na każdym polu golfowym możemy spotkać wiele gatunków i odmian traw pochodzących zarówno ze strefy klimatu chłodnego (Cool Season Grasses jak i klimatu ciepłego (Warm Season Grasses). Wszystkie gatunki traw, nawet te najbardziej wytrzymałe na warunki zimowe kończą swoją wegetacje gdy temperatura średnia dobowa oscyluje w okolicy 4'C. Wtedy trawa przestaje rosnąć, nie regeneruje się, dotyczy to zarówno części nadziemnej jak i podziemnej. W niskich temperaturach 1-10'C, przy sprzyjającej wysokiej wilgotności, spowodowanej zarówno opadami deszczu, czy całodziennej utrzymującej się rosie, mgle, niskiemu nasłonecznieniu czy nawet długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej dochodzi do wielu infekcji chorobami grzybowymi, które to bardzo osłabiają i przerzedzają darń, w konsekwencji powodując częściowe lub nawet całkowite wymieranie darni. Trawa zdeptana osłabia się, nie podnosi się, źdźbła się załamują, dochodzi do wnikania patogenów. Divoty nie zrastają się, nawet jeżeli odłożymy fragment wyrwanej uprzednio darni na miejsce to się nie ukorzeni! Nawet do wiosny.

Również zimą wysoki poziom wód gruntowych wpływa negatywnie na ilość powietrza glebowego dostępnego dla korzeni traw. Wysoki poziom wody sprzyja również silnemu zagęszczaniu gleby nawet przez nacisk stopą, czy kółek od wózka golfowego, dlatego każdy wyjazd maszyn na polu golfowym zimą jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Szczególnie wrażliwa na uszkodzenia jest trwa „przymrożona", pokryta szronem, tu szkody na murawie powstałe na wskutek gry są widoczne nawet na drugi dzień i są nie odwracalne. Im krótsza trawa tym szkody większe dlatego najbardziej wrażliwe na uszkodzenia są Greeny ( zimą gramy do celów zimowych), następnie Tee, dalej Fairway itd.

Również długo zalegająca pokrywa śnieżna ma bardzo negatywny wpływ na zimowanie roślin, co prawda jest ona pożądana w momencie bardzo dużych przymrozków, natomiast ogranicza dopływ słońca, świeżego powietrza i powoduje wygniwanie trawy. Również chodzenie po długo zalegającej okrywie śnieżniej powoduje jej zagęszczanie, co utrudnia jej późniejsze topnienie.

Chcąc zminimalizować stres zimowy na polu golfowym, spowodowany warunkami atmosferycznym prosimy o zachowaniu następujących zasad, co na pewno wpłynie pozytywnie na przezimowanie trawy na polu golfowym oraz na bezpieczeństwo gry:

- nie gramy na polu pokrytym szronem, szczególnie podczas okresowych lub pierwszych przymrozków, dotyczy również fragmentów pola położonych w cieniu, gdy reszta nadaje się do gry

- unikajmy wizyt na polu przy ujemnej temperaturze powierza, chyba że taka utrzymuje się od kilku dni lub jest lekka okrywa śnieżna

- jeżeli na Greenie nie ma chorągiewki to znaczy że jest wyłączony z gry, gramy do celów zimowych

- zimą nie uderzamy z trawy na strzelnicy, tylko z mat

- ze względu na ukształtowanie terenu i wysoki poziom wód gruntowych nie gramy zimą na akademii

- w miarę możliwości nie korzystamy z troleya golfowego zimą, nie dotyczy kobiet lub osób z przeciwwskazaniem zdrowotnym do noszenia torby

- korzystajmy z mniejszych zimowych zestawów kijów

- ubierz się ciepło, pamiętaj pole golfowe to duża otwarta przestrzeń i jest zawsze zimniej niż w mieście

- jeżeli mieszkasz dalej od pola, zadzwoń i zapytaj się jakie warunki panują na polu, na recepcji chętnie udzielone zostaną podstawowe informacje

- zawsze zamelduj się na recepcji, inaczej nikt nie będzie wiedział że grasz na polu, ważne przy zmiennej pogodzie, burzy czy np. zasłabnięciu!

Miłej gry w warunkach zimowych!.


powrót

Partnerzy:
© Golf Club Zajączkowo. Wykonanie: strony internetowe słupsk